Książki, które trzeba przeczytać? To pytanie zadają sobie co raz więcej osób, nie tylko przysłowiowe „mole książkowe”, poświęcające każdą wolną chwilę na dobrą lekturę. W związku z epidemią koronawirursa musimy nie opuszczać naszych mieszkań, dlatego mamy więcej czas nie tylko na nadrobienie zaległości domowych, ale również rozwijanie swoich pasji i odkrywanie nowych zainteresowań. Dla tych, którzy postanowili spędzić kwarantannę z ciekawym utworem, przygotowaliśmy swoisty ranking książek 2020. W naszej klasyfikacji każdy znajdzie coś dla siebie!

Olga Tokarczuk - które książki warto przeczytać?

Olga Tokarczuk odebrała 10 grudnia 2019 roku z rąk króla Szwecji literacką Nagrodę Nobla. Komitet noblowski docenił polską pisarkę za  "narracyjną wyobraźnię, która z encyklopedyczną pasją pokazuje przekraczanie granic jako formę życia". Słowa Szwedzkiej Akademii najlepiej rozumiemy wtedy, kiedy sięgniemy po jedno z dzieł poetki. 

„Księgo Jakubowe” to powieść historyczna, w której Olga Tokarczuk wraca do czasów XVIII-wiecznej Rzeczpospolitej Obojga Narodów. Niemal tysiąc stron pisany przez ponad siedem lat, ciekawe wątki, wspomnienie wybitnych postaci w polskiej historii. „Księgi Jakubowe” to nie tylko swoista podróż w czasie do Polski przedrozbiorowej. Laureatka literackiej Nagrody Nobla stara się także w wydanej w 2014 roku powieści, znaleźć odpowiedzi na pytania o kształt naszej części Europy.

- Mówiąc w wielkim skrócie, opowiada o tym, jak spora grupa Żydów z Podola, wyznawców XVII-wiecznego kabalisty i rabina Szabtaja Cwi, uważającego się za mesjasza, przeszła z wielką pompą na katolicyzm pod wodzą swojego przywódcy, kupca Jakuba Franka, przedtem zaś przez jakiś czas wyznawała islam - tak swoją książkę opisuje sama autorka.  

„Bieguni” to kolejna wielka powieść Olgi Tokarczuk, która po 11 latach została doceniona nie tylko przez polskie stowarzyszenia literackie, ale również w zagranicznym środowisku pisarskim. „Biegni” jest pierwszą polską książką nagrodzoną Międzynarodową Nagrodą Bookera (2018). Głównym tematem utworu, w którym Tokarczuk opowiada o swoim widzeniu świata, jest egzystencjalna sytuacja człowieka w podróży na przestrzeni lat. Poetka porusz temat XVII-wiecznego anatoma, Filipa Verheyena, ale także powszechnie znanej obecnie encyklopedii internetowej, Wikipedii. 

Sens życia jest często poruszanym tematem przez Olgę Tokarczuk w jej utworach. Motyw egzystencjalny znajdziemy w powieści pisarki zatytułowanej „Dom dzienny, dom nocny”. Znany polski krytyk literacki, Jarosław Klejnocki określił dzieło noblistki „najambitniejszym projektem prozatorskim Olgi Tokarczuk”. 

Książki erotyk - „365 dni” Blanki Lipińskiej 

Książki podobne do Greya stają się co raz bardziej popularnej na całym świecie, ale także w naszym kraju. Po wydaniu przez brytyjską pisarkę, E.L. James erotycznej powieści „Pięćdziesiąt twarzy Greya” ludzie zupełnie inaczej zaczęli odbierać nagość, namiętość i pożądanie. Losy głównych bohaterów - tytułowego Christina Greya i Anastasi Steele od razu zainteresowały miliony osób. Książka, która znika szybciej z półek niż na nie trafiała, doczekała się nie tylko kontynuacji, ale także ekranizacji. Dzieło Eriki James natchnęło było początkiem fali wydawania dzieł o tematyce erotycznej, które cieszą się dużą popularnością.

„365” dnia Blanki Lipińskiej to polska bestsellerowa powieść erotyczna, często określona mianem „polskiej wersji Greya”. Sam autorka książki o losach Laury i włoskiego gangstera, Massimo, która prosi, żeby nie mówić o niej pisarka, zaznacza, że jej powieść to „Ojciec chrzestny” i „Pięćdziesiąt twarzy Greya” w jedynym. Czy to prawda? Przekonacie się o tym, po przeczytaniu pierwszej części „365 dni”, ale także jej kontynuacji - „Ten dzień” oraz „Kolejne 365 dni”. 

Dobre książki kryminalne - Remigiusz Mróz

Remigiusz Mróz przebojem podbił polski rynek wydawniczy. 32-latek, który specjalizuje się w literaturze kryminału, rocznie wydaje średnio sześc powieści. Książki pisarza charakteryzuję tzw. suspens, czyli chwyt polegający na wstrzymaniu biegu akcji w celu zaskoczenia czytelnika, ale także trzymania go w niepewności. Do jego największych dzieł zalicza się serię z komisarzem Forstem, na którą składa się pięć części oraz Joanną Chyłką - aż jedenaście kontynuacji. Ta druga doczekała się nawet ekranizacji. Stacja TVN nakręciła serial „Chyłka” opowiadający o losach mecenas, Joannie Chyłce. Główna bohaterka wraz ze swoim aplikantem, Kordianem Oryńskim  broni Piotra Langera - mężczyznę podejrzanego o podwójne zabójstwo. Tematyka kryminalna i prawnicza nie jest przypadkowa, Remigiusz Mróz z wykształcenia jest prawnikiem. Ukończył prywatną Akademię Leona Koźmińskiego w Warszawie z wyróżnieniem.  

Ranking najlepiej zarabiających pisarzy 2019

Według opublikowanego przez tygodnik „Wprost” rankingu na najlepiej zarabiającego pisarza 2019 roku, pierwsze miejsce zajął Remigiusz Mróz, zarabiając na swoich hitowych kryminałach ok. 1,8 mln złotych. Na drugim miejscu uplasowała się autorka bestsellerowej powieści erotycznej „365 dni”, Blanka Lipińska (ponad 958 tys. zł.). Pierwszą trójkę uzupełniła polska laureatka literackiej Nagrody Nobla za rok 2018, Olga Tokarczuk z kwotą niespełna ponad 900 tysięcy złotych.