Hammam, czyli marokańska łaźnia

To tajemniczo brzmiące sformułowanie pochodzi od arabskiego słowa, które oznacza ciepłą wodę. Natomiast „Hammam” tłumaczony dosłownie, oznacza publiczną łaźnię, która od wieków pełni w Maroku ważną rolę. Mieszkańcy Maroka poddają się w łaźniach zabiegom oczyszczającym i pielęgnacyjnym głównie z wykorzystaniem oleju arganowego, czarnego mydła i naturalnych marokańskich glinek, które mają na celu przywrócenie równowagi ciała i zmysłów.

Rytuał hammam w domu

Z zabiegu możemy skorzystać przy okazji podróży do Maroka. Oferują go coraz częściej salony kosmetyczne i ośrodki SPA, doceniając korzyści płynące z rytuału hammam. Jednak wykonać go możemy także w domowym zaciszu, a wszystkie niezbędne kosmetyki i akcesoria kupimy przez internet (np. na www.arganove.pl).

Etapy hammam i produkty do jego wykonania

Rytuał Hammam dzieli się na 4 etapy:

1. Przygotowanie ciała (ciepła kąpiel)

W tradycji marokańskiej pierwszym krokiem hammam jest skorzystanie z łaźni. Natomiast w domowych warunkach, przygotowujemy skórę do zabiegu oczyszczenia, poprzez nieco cieplejszy niż zwykle prysznic lub kąpiel. Wówczas ciepła para wodna zmiękczy nam skórę i otworzy znajdujące się w niej pory.

2. Oczyszczanie czarnym mydłem i rękawicą Kessa

Oczyszczamy skórę oliwnym czarnym mydłem. Jego skład uzupełniony może być o olej arganowy z dodatkiem olejków eterycznych z drzewa sandałowego czy eukaliptusa. Mydło ma postać pasty, która po połączeniu z wodą tworzy delikatną pianę. Aby uzyskać efekt dogłębnego peelingu czarnym mydłem oliwnym, wykonujemy masaż rękawicą Kessa, poprzez zdecydowane, okrężne ruchy.

Najpierw masujemy skórę kończyn, a następnie tułowia w kierunku klatki piersiowej, dzięki czemu pobudzamy krążenie, które przy regularnym stosowaniu pozytywnie wpływa na jędrność skóry.

Po wykonaniu masażu dokładnie spłukujemy wodą całe ciało. Dzięki niemu nie tylko oczyszczamy skórę, ale też stanie się gładka i miła w dotyku.

3. Oczyszczanie glinką Rhassoul

W kolejnym etapie rytuału wykorzystujemy wulkaniczną glinkę Rhassoul, którą wydobywa się wyłącznie w Maroku. Jest bogatym źródłem minerałów: magnez, krzem, potas, wapń, żelazo, glin, miedź, lit i cynk. Dlatego nie tylko oczyszcza skórę, ale także ujędrnia i zapobiega wysuszeniu.

Glinka Rhassoul ma postać niewielkich płytek lub proszku. Mieszamy ją z wodą, pod wpływem której mięknie i pęcznieje tworząc delikatną papkę. Można dodać do niej kilka kropli oleju arganowego. Nakładamy cienką warstwę glinki, na osuszoną skórę i pozostawiamy kilka minut na skórze. Następnie spłukujemy całe ciało delikatnym strumieniem letniej wody.

4. Nawilżenie BIO olejem arganowym

Ostatnim, czwartym etapem Hammam jest nawilżenie skóry, która po dokładnym oczyszczeniu łatwiej będzie wchłaniać substancje odżywcze. Wykorzystujemy do tego naturalny olej arganowy, który nazywany jest marokańskim płynnym złotem.

Rozprowadzamy kilka kropli oleju, delikatnie masując całe ciało i zostawiamy, aby wchłonął się w skórę.

Efekty po rytuale Hammam

Po tak wykonanych czynnościach poczujemy różnicę w kondycji naszej skóry, która stanie się bardziej gładka i jędrna. Dzięki zabiegowi zregeneruje się, odżywi i nawilży. Aby utrwalić osiągnięte efekty, zabieg należy powtarzać regularnie, przynajmniej raz na 2 tygodnie.